Vorige week schreef ik dat gemeenten volgend jaar een meevaller hebben op de uitgaven bijzondere bijstand voor beschermingsbewind. Het voordeel is echter minder groot dan ik voorrekende. Sorry voor de (half)dode mus.
Vanaf 1 januari 2026 worden (als de Fiscale verzamelwet 2026 wordt aangenomen) enerzijds de tarieven voor bewindvoerders verhoogd met 10,5% en anderzijds komt er een BTW-vrijstelling (21%).
Je vergoedt als gemeente nu vanuit de bijzondere bijstand € 141,47 inclusief 21% BTW. Straks vergoed je € 129,20 exclusief BTW en inclusief de tariefverhoging van 10,5%. Het verschil is 8,7%.
Maar let op: er zijn nu ook al bewindvoerders die geen BTW rekenen. Dus voor die groep is er voor de gemeente niet het BTW-voordeel. Ik heb geen cijfers over de omvang van deze groep.
Kortom, bij bewindvoerders met BTW is er per saldo een voordeel van 8,7% . Bij bewindvoerders zonder BTW is er alleen het nadeel van de 10,5% tariefverhoging. Bekijk in de bijzondere bijstandsadministratie wat het overall saldo is in jouw gemeente.
* Marianne, bedankt voor de attendering!
Aanvulling 8/9/2025: Marc stuurt mij een paar belangrijke aanvullingen voor het volledige beeld:
- De tariefverhoging van 10,5% is exclusief de jaarlijkse indexatie. Die komt er dus nog bovenop. In de praktijk zullen de kosten per dossier vanaf 2026 dus hoger uitvallen dan de nu genoemde €129,20.
- In de Kamerbrief van 16 april 2025 is ook een nieuwe forfaitaire vergoeding aangekondigd: de zogeheten doorstroombeloning. Bewindvoerders kunnen deze aanvragen als zij cliënten succesvol doorgeleiden naar de schuldhulpverlening of Wsnp. Deze vergoeding komt boven op het maandtarief, en kan – zeker in gemeenten met actieve doorstroom – extra kosten betekenen.
- Daarnaast wordt in dezelfde Kamerbrief een sterke toename van mentorschapsdossiers verwacht, o.a. door vergrijzing en het ontbreken van een sociaal vangnet. Ook mentorschap valt vaak onder de bijzondere bijstand en krijgt eveneens de 10,5% tariefverhoging en de jaarlijkse indexatie
- In de praktijk gaat mentorschap vaak samen met beschermingsbewind. Deze combinatiedossiers zijn veel duurder dan de bewind vergoeding, wat de structurele lasten voor gemeenten verder verhoogt. Zeker in zorgintensieve gevallen (NAH, psychiatrie, ouderen) is dit eerder regel dan uitzondering.
Mijn halfdode mus is is dus eigenlijk een dode mus 🙁