Nieuwsbrief armoede- en schuldenbeleid

23 november 2020

Geachte heer/mevrouw, beste collega,

  • Vanaf 1 januari moeten gemeenten aan de slag met vroegsignalering. Dat staat in de nieuwe Wgs. Gemeenten kunnen aansluiten bij het landelijke convenant vroegsignalering. Lees hier de belangrijkste afspraken daarin. VNG Realisatie helpt je met o.a. dit videoverslag en Q&A bij het opzetten van vroegsignalering. Kijk ook op vroegsignaleringshv.nl.
  • Op 12 oktober werd in de Tweede Kamer een motie aangenomen over het beschikbaar stellen van mondkapjes aan minima. Staatssecretaris Van ’t Wout laat de uitvoering aan gemeenten over. Hier vind je voorbeelden.
  • Een week na mijn Prinsjesdag-nieuwsbrief werd meer duidelijk over de budgetten voor armoedebeleid en schuldhulpverlening. In de decembercirculaire vind je binnenkort de bedragen per gemeente.
  • Het kabinet kondigt aan dat de toegang tot de Wsnp laagdrempeliger wordt en dat schuldeisers binnen een nader te bepalen termijn moeten reageren op een verzoek tot schuldregeling.
  • In 2021 moet je o.a. in de schuldhulpverlening en bij beslag op bijstand gaan rekenen met de nieuwe beslagvrije voet. Lees hier de aandachtspunten voor beleid. Je hoeft geen beleidsregels vast te stellen.
  • Minister Van Ark (VWS) maakt een einde aan collectiviteitskortingen voor de basiszorgverzekering. Naar verwachting wordt de afschaffing op zijn vroegst op 1 januari 2023 effectief. Dit heeft ook gevolgen voor de gemeentelijke collectieve zorgverzekering voor minima.
  • Per 1 januari moeten gemeenten in een verordening vastleggen binnen welke termijn de beschikking voor schuldhulpverlening wordt afgegeven. Je mag deze verordening met terugwerkende kracht vaststellen, dus na de jaarwisseling. Zie hier de voorbeeldverordeningen.
  • Leiden, Amersfoort en andere gemeenten zetten lopende schuldbemiddelingen om in saneringskredieten. Ze maken zo capaciteit vrij om straks de verwachte corona-instroom op te kunnen vangen.
  • Vanaf 1 januari kunnen gemeenten gebruikmaken van het adviesrecht bij het instellen van schuldenbewind. De Eerste Kamer nam eind september het wetsvoorstel aan. Lees de samenvatting van 2 april en de update van 2 juli jl. En lees in de Q&A van VNG Realisatie dat gemeente niet verplicht zijn om er gebruik van te maken. Als je er wel gebruik van wil maken dan moet je dit schriftelijk kenbaar maken aan de rechtbank. Daarna kun je per geval beoordelen of je advies wil geven. Veel gemeenten kiezen ervoor om dat alleen te doen als de betreffende bewindvoerder niet is aangesloten bij een lokaal convenant.
    Het CBS meldt dat gemeenten in 2019 7% meer uitgaven aan bijzondere bijstand voor beschermingsbewind.
  • Gemeenten worden per 1 april 2021 verantwoordelijk voor de afvoer en opslag van ontruimde inboedels van woningen.
  • Er zijn steeds meer apps waarmee je je geldzaken kunt regelen. Een aantal initiatiefnemers werkt sinds kort samen in de Social Fintech Alliantie.
  • De invoeringsdatum van de gewijzigde Wet Inburgering verschuift naar 1-1-2022. De Eerste Kamer behandelt het wetsvoorstel op 1 december. Gemeenten moeten straks voor statushouders de vaste lasten inhouden op de bijstand. Lees meer.
  • Waar in Nederland je wieg staat, kan beslissend zijn voor de hoogte van het inkomen dat je later gaat verdienen. Bekijk de sociale mobiliteit in jouw gemeente.
  • Op 13 oktober werd het Pact Naar Nederland Schuldenzorgvrij ondertekend. Hiermee committeren o.a. gemeenten zich om één of meer van de vijf door SchuldenLabNL beproefde methoden te implementeren: Collectief Schuldregelen, de Doorbraakmethode, het Jongeren Perspectief Fonds, De Nederlandse Schuldhulproute en De VoorzieningenWijzer.
  • Het Nibud pleit voor verhoging van het sociaal minimum. De kans dat het minimumloon wordt verhoogd is best groot, want het staat in de verkiezingsprogramma’s van o.a. VVDD’66CDA en SP. De standpunten over de koppeling met de uitkeringen lopen nog wel uiteen. Wageningen heeft een interessante manier gevonden om werk te laten lonen.
  • De VNG en het kabinet hebben afspraken gemaakt over gemeentelijke hulp aan gedupeerden van de toeslagenaffaire. Bekijk het aantal gedupeerden per gemeente. Er wordt nog onderzocht of er een aparte schuldregeling kan komen voor gedupeerden en of de Belastingdienst persoonsgegevens mag verstrekken aan gemeenten.
  • Volgens de Monitor Schuldhulpverlening is er nog steeds geen corona-tsunami.
  • Het verbod tot medewerking aan een schuldregeling bij een fraudevordering geldt vanaf 1 april 2021 alleen als er sprake is van ‘opzet of grove schuld’. VNG en SZW onderzoeken momenteel of gemeenten hierop vooruit mogen lopen.
  • Leestip: Handboek Maatwerk in het sociaal domein. Ook toepasbaar in armoedebeleid en schuldhulpverlening. 
  • Op 3 december organiseert Kerckebosch de 23e jaarconferentie De aanpak van Problematische Schulden.

Met vriendelijke groet,

Martijn Schut

Aanmelden of afmelden voor deze nieuwsbrief